Forum : : "Forum Miłośników i Sympatyków Ziemi Zatorskiej"
ZATORSKIE FORUM. KULTURA, SZTUKA, ODWAŻNE OPINIE. Zator - dawna stolica Księstwa Zatorskiego, dziś stolica Doliny Karpia. Na zdjęciu stacja w Zatorze
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy     GalerieGalerie   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

PROTOKÓŁ NR VII /2011 z V sesji Rady Miejskiej w Zatorze

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum : "Forum Miłośników i Sympatyków Ziemi Zatorskiej" Strona Główna -> SESJE RADY MIASTA
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Maximus
Administrator



Dołączył: 03 Lis 2006
Posty: 99
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 14 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Zator

PostWysłany: Czw 22:53, 19 Maj 2011    Temat postu: PROTOKÓŁ NR VII /2011 z V sesji Rady Miejskiej w Zatorze

PROTOKÓŁ NR VII /2011 z V sesji Rady Miejskiej w Zatorze, która odbyła się dnia 22 lutego 2011r. w sali obrad Urzędu Miejskiego w Zatorze.

Data: 2011-03-10, Numer: 7, Kadencja: 2010 - 2014

Czas trwania sesji: 14.00- 17.10

Obecni: radni Rady Miejskiej w Zatorze, zgodnie z listą obecności stanowiącą załącznik nr 1 do protokołu oraz zaproszeni goście, zgodnie z listą stanowiącą załącznik nr 2.

Porządek sesji stanowi załącznik nr 3.


Otwarcie sesji i stwierdzenie prawomocności obrad.

O godz. 14.00 Przewodniczący Rady Miejskiej w Zatorze Stanisław Orlicki otworzył obrady VII sesji Rady Miejskiej w Zatorze, przywitał radnych oraz gości i na podstawie listy obecności stwierdził kworum – w momencie otwarcia obrad na sali obecnych było 12 radnych (nieobecni radni: Jan Marek Strzała, Krzysztof Kluska, Franciszka Jarosz).


Przedstawienie porządku obrad.

Przewodniczący Rady Miejskiej Stanisław Orlicki przedstawił porządek obrad i zapytał czy ktoś chciałby wnieść zmiany do porządku.

Kierownik Działu Gospodarki Przestrzennej Maciej Romański wnosi o wprowadzenie do programu dwóch projektów uchwał w sprawie :

zmiany uchwały nr LXIII/371/10 Rady Miejskiej w Zatorze z dnia 14 września 2010r. w sprawie przystąpienia do sporządzenia zmiany Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego Gminy Zator;

wyrażenia zgody na nabycie przez Burmistrza Zatora nieruchomości w drodze przetargu.

Przewodniczący zaproponował , aby punkty te przedstawić w pkt. 7 ppkt. 6 i 7 .

Następnie poddał pod głosowanie porządek z proponowanymi zmianami. Porządek ze zmianami został przyjęty jednogłośnie /12 „za”/.


Przyjęcie protokołu z V sesji z dnia 25 stycznia 2011 r. i VI sesji z dnia 7 lutego 2011r.

Przewodniczący Rady Miejskiej Stanisław Orlicki zapytał radnych o uwagi do protokołów.

Uwag nie zgłoszono, wobec czego poddał pod głosowanie przyjęcie protokołów bez odczytywania.

Protokół z V sesji z dnia 25 stycznia 2011r. został przyjęty jednogłośnie /12 „za”/.

Protokół z VI sesji z dnia 7 lutego 2011r. został przyjęty jednogłośnie /12 „za”/.



Sprawozdanie Burmistrza z pracy między sesjami.

Burmistrz Zatora Zbigniew Biernat przedstawił sprawozdanie z realizacji zadań w Gminie Zator za okres: od 24 stycznia 2011r. do 18 lutego 2011r. (załącznik nr 4).


Do obrad dołączył radny Krzysztof Kluska.


Informacja Komendanta Komisariatu Policji w Zatorze oraz Komendanta Powiatowego Policji w Oświęcimiu o stanie bezpieczeństwa publicznego w Mieście i Gminie.

Na wstępie głos zabrał Komendant Powiatowy Policji Janusz Barcik który powiedział, że współpraca powiatu z Komisariatem Policji w Zatorze układa dobrze. Oczywiście jest wiele problemów , z którymi Policja się boryka, takimi chociażby jak obcinanie etatów , w Zatorze obecnie jest liczba etatów zmalała i jest jeden wolny wakat. Stan bezpieczeństwa w gminie utrzymywany jest na dobrym poziomie.

Informację o bezpieczeństwie publicznym w mieście i gminie (załącznik nr 5) przedstawił Komendant Komisariatu Policji w Zatorze, Grzegorz Środa.

Otwarcie dyskusji:

Przewodniczący Stanisław Orlicki zwrócił się do Komendanta Środy z prośbą o wzmożenie kontroli w Graboszycach i innych sołectwach gminy, w stosunku do kierowców, a szczególnie posiadaczy motorów, którzy często nie przestrzegają zasad ograniczonych prędkości.

Radna Barbara Gołda zapytuje, czy Policja może w jakiś sposób pomóc w temacie ustawienia świateł na przejściu dla pieszych obok bloków, na ulicy Oświęcimskiej . Kolejna sprawa jaką zgłasza radna to ustawienie zakazu zatrzymywania się na ulicy Kolejowej tuż przed skrzyżowaniem z ulicą Oświęcimską. Zatrzymujące się tam samochody tarasują przejazd i mocno utrudniają poruszanie się w tym miejscu.

Radna Maria Malinkiwicz zapytuje, czy jest możliwość ustawienia dodatkowych patroli przy przejściu dla pieszych na ulicy Oświęcimskiej, między godziną 7.00- 8.00 , kiedy dzieci udają się do szkoły.

Komendant Janusz Barcik: ograniczona ilość wakatów powoduje, że często musimy wybierać w które miejsce należy wysłać patrol. Zatorska Policja posiada tylko jeden radiowóz i w kompetencji komendanta i od jego decyzji zależy, w którym kierunku ten patrol zostanie skierowany.

Jeżeli chodzi o ustawienie znaków, czy świateł na przejściu dla pieszych, to nie jest to nie należy to do kompetencji Policji, natomiast każdy uzasadniony wniosek w tej kwestii policja popiera.

Komendant Grzegorz Środa : radiowóz wysyłamy tam gdzie w danym okresie jest największa potrzeba kontroli. I tak np. w okresie rozpoczęcia i zakończenia roku szkolnego patrole wzmożone są w okolicy szkół, natomiast w okresach ferii i wakacji patrolujemy miasto i gminę w miejscach, w którym skupia się duża ilość młodzieży.

Na zakończenie dyskusji przewodniczący rady Stanisław Orlicki podziękował komendantom za przybycie oraz za dobrą współpracę .


Do rady dołączyli radni: Jan Marek Strzała i Franciszka Jarosz.


Interpelacje radnych Rady Miejskiej w Zatorze.

Nie zgłoszono.


Przedstawienie projektu uchwały w sprawie zatwierdzenia taryfy zbiorowego zaopatrzenia w wodę;

Projekt uchwały (załącznik nr 6) wraz z uzasadnieniem przedstawił kierownik KZWik w Zatorze Antoni Wanat.

Komisje stałe pozytywnie zaopiniowały projekt uchwały.

Otwarcie dyskusji:

Radna Barbara Gołda zapytuje kiedy była ostatnia podwyżka taryf wody.

Kierownik Antoni Wanat: podwyżka jest co roku.

Radna B. Gołda : podwyżka na poziomie 7% w stosunku rocznym to jest za dużo.

Kolejne pytanie, które zadała radna, to czy Zakład Komunalny utrzymuje się tylko z wody, czy wykonuje jakieś inne usługi, które przynoszą dochód.

Kierownik A. Wanat: zakład prowadzi działalność w czterech działach – wodociągi, gospodarka ściekowa komunalna i mieszkaniowa. Najgorzej przedstawia się sytuacja w dziale komunalnym, do którego ciągle jeszcze musimy dopłacać. Zatrudnieni w zakładzie pracownicy wykonują zadania w zależności od istniejących potrzeb.

Radna B. Gołda : czy kierownik wnioskuje do gminy o umorzenie choćby części podatku od nieruchomości

Kierownik A. Wanat: wniosek taki był składany do burmistrza.

Burmistrz Zatora : zakład musi poruszać się w ramach możliwości, które się stwarzają. Nie można stwarzać fikcji ekonomicznej. Jeżeli chodzi o podatek, który zakład komunalny płaci od nieruchomości , to wyszliśmy z bardzo niskiego pułapu , bo 0,5 % ,gdzie maksymalna musi być 2%. Komisje rady w tym roku muszą bardzo skrupulatnie zająć się analizą funkcjonowania całej gospodarki wodno-kanalizacyjnej w gminie.

Skarbnik Zatora Agata Kudzia : zakład nie ma umorzonego podatku, ale gmina daje zakładowi dotacje na środki trwałe.

Głosowanie nad projektem uchwały :

Za: 14

Przeciw: 0

Wstrzymało się: 1

Uchwała 14 głosami „za” , 0 „przeciw” , 1 „wstrzymującym się” została podjęta .



Przedstawienie projektu uchwały w sprawie zatwierdzenia taryfy zbiorowego odprowadzania ścieków;

Projekt uchwały (załącznik nr 7) wraz z uzasadnieniem przedstawił kierownik KZWik w Zatorze Antoni Wanat.

Opinie Komisji stałych:

Komisja Budżetowo- Gospodarcza : 2 głosy „za” , 2 głosy „przeciw”.

Komisja Oświaty i Zdrowia: pozytywna.

Komisja Samorządowa: pozytywna.

Otwarcie dyskusji:

Radna B. Gołda zwróciła się z zapytaniem :

czy w stosunku do mieszkańców gminy, którzy nie są podłączeni do kanalizacji są podejmowane działania, aby rozliczyć te osoby ze ścieków.

czy tam gdzie są wywożone ścieki beczkowozami, czy te ścieki faktycznie trafiają na oczyszczalnię.

Kierownik Maciej Romański: w ramach możliwości etatowych urzędu te działania są podejmowane, jednak nie wszystko można wyegzekwować. Każdego podłączeń do sieci kanalizacyjnej przybywa, jednak takie przypadki nie podłączonych domów są i będą. W najbliższym czasie przygotowujemy szczegółowe analizy i będą podejmowane przez urząd działania w stosunku tych osób które nie dokonują tego obowiązku.

Burmistrz Zatora : egzekwowanie tych podłączeń na drodze administracyjnej jest nieskuteczne.

Jeżeli chodzi o kanalizację, to ze środków unijnych planujemy dokończyć kanalizację w Graboszycach i Grodzisku.

Pozostaje wykonanie kanalizacji w Smolicach i Rabusiowicach.

Radna Franciszka Jarosz: ponieważ z wyjaśnień kierownika Wanata wynika, ze proponowana stawka na nawet na poziomie 14% it ak nie będzie wystarczająca, dlatego radna stawia wniosek o podwyższenie taryfy za ścieki w tym miesiącu na poziomie 10% , a być może w przyszłych miesiącach dokonać kolejnej podwyżki. W ten sposób ta podwyżka nie będzie naraz dotkliwa dla mieszkańców.

Burmistrz Zatora Zbigniew Biernat : taryfa jest wyliczana, a nie uznaniowa . Nie można zmienić wartości wnioskowanej przez kierownika zakładu . Jeżeli rada nie zatwierdzi tej stawki, to rada będzie musiała znaleźć w budżecie gminy, pokrycie tej różnicy , która wynika z wniosku kierownika zakładu. Ponadto taryfa jest zatwierdzania na rok i w trakcie nie może być zmieniana, obowiązuje przez cały rok, a więc nie ma możliwości rozdzielenia tej podwyżki.

Radna Barbara Gwiżdż: jak kształtuje się cena ścieków w innych gminach.

Kierownik Wanat : nasze stawki są najniższe w okolicy.

Radna B. Gwiżdż : obniżenie stawek może spowodować adekwatne do naszych działanie gminy Babice i obniżenie tych stawek również w Babicach. Gminy Zator, chyba na to nie stać.

Burmistrz Zatora : skutecznym działaniem w omawianej kwestii może być szybki rozwój naszej gminy . Gmina Babice w ogóle nie ma kanalizacji . W większości ogromny ciężar dociążania oczyszczalni na przestrzeni ostatnich lat , poniosła tylko gmina Zator.

Przewodniczący Stanisław Orlicki: wszyscy mamy świadomość że gospodarka wodno-ściekowa w naszej gminie jest w nie najlepszym stanie. Jeżeli nie będzie ścieków, to nie będzie też ekonomi. Co roku stajemy przed dylematem podwyżek za ścieki, jednak biorąc pod uwagę sytuację w tej gospodarce musimy wybrać mniejsze zło. W związku z powyższym przewodniczący zapytuje radną Franciszkę Jarosz, czy podtrzymuje swój wniosek. Radna prosi o przegłosowanie jej wniosku.


Głosowanie nad wnioskiem o podwyższenie opłat za ścieki o 10% , a po analizie, dokonać kolejnej podwyżki.

Głosowanie nad wnioskiem:

Za: 1

Przeciw: 14

Wstrzymało się: 0

Wniosek został oddalony.



Głosowanie nad projektem uchwały w sprawie zatwierdzenia taryfy zbiorowego odprowadzania ścieków :

Za: 12

Przeciw: 0

Wstrzymało się: 3

Uchwała 12 głosami „za” , 0 „ przeciw” , 3 „wstrzymującymi się” została podjęta .



Przedstawienie projektu uchwały w sprawie ustalenia górnych stawek opłat ponoszonych przez właścicieli nieruchomości za usługi w zakresie odbierania odpadów komunalnych;

Projekt uchwały (załącznik nr Cool wraz z uzasadnieniem przedstawił kierownik Działu Gospodarki Przestrzennej Maciej Romański. Ponieważ komisje w pkt. 1 uchwały wnioskowały o określenie górnej stawki 95 zł. , kierownik prosi o wprowadzenie autopoprawki do projektu.

Wniosek ZUK w Oświęcimiu o podwyższenie opłat ponoszonych za odpady komunalne stanowi zał. Nr. 9

Komisje stałe pozytywnie zaopiniowały projekt uchwały z uwzględnieniem wniosku komisji określenia górnej stawki na 95 zł. 95 zł.

Otwarcie dyskusji:

Radna Barbara Gwiżdż: ile osób w Palczowicach ma podpisane umowy.

Kierownik Romański : ok. 80%. jeszcze w tym kwartale będzie sporządzony wykaz osób mieszkańców gminy , którzy nie mają sporządzonych umów na odbieranie odpadów i osoby te będą zobligowane do wyjaśnienia, co się robią z tymi odpadami.

Głosowanie nad projektem uchwały

Za: 15

Przeciw: 0

Wstrzymało się: 0

Uchwała została podjęta jednogłośnie.


Przewodniczący ogłosił 15 minutową przerwę.


Przedstawienie projektu uchwały w sprawie zmiany uchwały Wieloletniej Prognozy Finansowej Gminy Zator na lata 2011-2021;

Zmiany w uchwale Wieloletnie Prognozy Finansowej przedstawiła oraz objaśnienia do uchwały omówiła Skarbnik Zatora Agata Kudzia. Projekt uchwały i objaśnienia stanowią załącznik Nr 9 .

Autopoprawka do projektu :

- Zadanie wyposażenia OSP w Zatorze finansowane w 2012 r. kwota 12.000 zł.

- O 30 zł uzupełniona zostaje rezerwa kryzysowa.

Komisje stałe pozytywnie zaopiniowały projekt uchwały.

Wniosków nie zgłoszono.

Głosowanie nad projektem uchwały z autopoprawkami:

Za: 15

Przeciw: 0

Wstrzymało się: 0

Uchwała wraz z autopoprawkami została podjęta jednogłośnie.



Przedstawienie projektu uchwały w sprawie zmiany uchwały Budżetowej Gminy Zator na rok 2011;

Projekt uchwały ( załącznik nr 10) wraz z uzasadnieniem przedstawiła Skarbnik Zatora Agata Kudzia.

Komisje stałe pozytywnie zaopiniowały projekt uchwały.

Wniosków nie zgłoszono.

Głosowanie nad projektem uchwały:

Za: 15

Przeciw: 0

Wstrzymało się: 0

Uchwała została podjęta jednogłośnie.



Przedstawienie projektu uchwały w sprawie zmiany uchwały nr LXIII/371/10 Rady Miejskiej w Zatorze z dnia 14 września 2010r. w sprawie przystąpienia do sporządzenia zmiany Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego Gminy Zator;

Projekt uchwały wraz z uzasadnieniem (załącznik nr 11 ) przedstawił kierownik Działu Gospodarki Maciej Romański.

Komisje stałe pozytywnie zaopiniowały projekt uchwały.

Wniosków nie zgłoszono.

Głosowanie nad projektem uchwały :

Za: 15

Przeciw: 0

Wstrzymało się: 0

Uchwała została podjęta jednogłośnie.



Przedstawienie projektu uchwały w sprawie wyrażenia zgody na nabycie przez Burmistrza Zatora nieruchomości w drodze przetargu.

Projekt uchwały wraz z uzasadnieniem (załącznik nr 12) przedstawił kierownik Działu Gospodarki Przestrzennej Maciej Romański.

W §1 projektu uchwały kierownik wniósł o dopisanie po słowach obr. 4 zapis: „w Zatorze”.

Komisje stałe pozytywnie zaopiniowały projekt uchwały.

Wniosków nie zgłoszono.

Głosowanie nad projektem uchwały z autopoprawką :

Za: 15

Przeciw: 0

Wstrzymało się: 0

Uchwała z autopoprawka została podjęta jednogłośnie.

Przedstawienie projektu uchwały w sprawie przyjęcia planów pracy komisji stałych Rady Miejskiej w Zatorze;

Projekt uchwały (załącznik nr 13 ) przedstawił przewodniczący rady Stanisław Orlicki . Plany pracy ponownie analizowane były na posiedzeniach komisji.

Komisje stałe pozytywnie zaopiniowały projekt uchwały.

Wniosków nie zgłoszono.

Głosowanie nad projektem uchwały :

Za: 15

Przeciw: 0

Wstrzymało się: 0

Uchwała została podjęta jednogłośnie.


Przedstawienie projektu uchwały w sprawie przyjęcia przyjęcia planu pracy Rady Miejskiej na 2011 rok

Po dopracowaniu przez radnych planów pracy poszczególnych komisji opracowany został również plan pracy rady. Projekt uchwały (załącznik nr 14 ) przedstawił przewodniczący rady Stanisław Orlicki.

Komisje stałe pozytywnie zaopiniowały projekt uchwały.

Wniosków nie zgłoszono.

Głosowanie nad projektem uchwały:

Za: 15

Przeciw: 0

Wstrzymało się: 0

Uchwała została podjęta jednogłośnie.


Przedstawienie projektu uchwały w sprawie rozpatrzenia skargi Pana Henryka Polanka na bezczynność Urzędu Miejskiego w Zatorze.

Projekt uchwały (załącznik nr 15) wraz z uzasadnieniem odczytał przewodniczący rady Stanisław Orlicki.

Komisje stałe pozytywnie zaopiniowały projekt uchwały.

Wyjaśnienia do projektu uchwały złożyła przewodnicząca komisji rewizyjnej Maria Malinkiewicz oraz kierownik KZWik w Zatorze Antoni Wanat.

Wniosków nie zgłoszono.

Głosowanie nad projektem uchwały :

Za: 15

Przeciw: 0

Wstrzymało się: 0

Uchwała została podjęta jednogłośnie.


Wolne wnioski i zapytania.

Radny Jan Marek Strzała :

przegląd hydrantów na terenie gminy Zator ;

Komisja Oświaty złożyła wniosek o reaktywację Związku Harcerstwa Polskiego na terenie gminy Zator ;

w imieniu przewodniczących komisji radny zwraca się z prośbą o ich zapraszanie na spotkania które odbywają się na terenie gminy a dotyczą kwestii mieszkańców.

w związku z niezadowoleniem mieszkańców Osiedla Centrum w kwestii procedury związanej ze zmianą nazewnictwa ulicy Kongresowej na ulicę Jacka Kuronia – w imieniu tych mieszkańców radny wnosi o dogłębną analizę zagadnienia dotyczącego zmiany nazewnictwa tej ulicy.


W dalszej części posiedzenia przewodniczący rady Stanisław Orlicki oddał głos przybyłym na posiedzenie mieszkańcom Zatora.


P. Barbara Kędzierska odczytała treść pisma, które stanowi załącznik Nr 16 do protokołu.

Następnie zwróciła się do radnych z prośbą o ponowne podjęcie uchwały i przywrócenie stanu poprzedniego, kiedy ulica miała nazwę ulicy Kolejowej lub ewentualnie zmienić obecną nazwę Porozumień Sierpniowych na jakąś inną nazwę np. proponowaną przez mieszkańców w ankietach nazwę Stanisława Lema.

Radny powiatowy Sławomir Momot : przyznał rację p. Kędzierskiej. Rada podejmując tą uchwałę sugerowała się opinią pozytywną przewodniczących osiedli. Radny powiatowy stwierdził, że żadnej takiej opinii nie wydawano. Ponadto radni nie wzięli pod uwagę propozycji mieszkańców w kwestii nadania nazw ulic, które proponowane były w ankietach.

Sekretarz Bogusława Smreczyńska odpowiedziała, że konsultacje były prowadzone.

Z kolei głos zabrała p. Jadwiga Załusińska, która stwierdziła, że w ankietach mieszkańcy nie wyrazili zgody na zmianę ulicy Kongresowej. Zgadzali się na nazwę ulicę, ale Kongresową. Sądzili, że zmiana ulicy Kongresowej dotyczy całej ulicy, a nie tylko części tej ulicy. Otrzymali też informację, że radni zapoznali się z opinią urzędu i ankietami mieszkańców, co nie jest prawdą. Ponadto uchwała była podjęta w kwietniu , natomiast mieszkańcy dostali informację o tym fakcie dopiero w styczniu br. nie dając możliwości odwołania się od tych decyzji. Pomimo jednak upływu terminu poinformowała, że mieszkańcy złożą odwołania do wyższych instancji. Kolejnymi zarzutami jest to, że na ulicy Kongresowej jest sześć zaułków, a tylko w stosunku do jednego została ta zmiana wykonana. Jaki więc był powód tej zmiany. Nowe nazewnictwo ulic wymusza również na mieszkańcach ponoszenie kosztów związanych choćby z wymianą dokumentów.

Przewodniczący Rady Stanisław Orlicki: jest to temat bardzo kontrowersyjny. Rada kierowała się tylko i wyłącznie kwestiami merytorycznymi. Konsultacje na pewno były przeprowadzane. Uchwała została podjęta jednogłośnie, a opinia mieszkańców nie jest wiążąca. Rada podjęła taką decyzję w dobrym celu, aby uporządkować zaszłości.

Kierownik Maciej Romański: kiedy jest dobry moment na takie zmiany. Każdy zaułek powinien mieć nadaną nazwę, ponieważ gmina się rozwija powstają nowe budynki i musimy już dzisiaj zacząć porządkować te kwestie. Z punktu widzenia gminy lepiej jest wprowadzać te zmiany teraz kiedy budynków nie jest jeszcze dużo.

Radna Barbara Gwiżdż zapytała dlaczego panie nie uczestniczyły w obradach wtedy kiedy uchwała ta była głosowana. To że gmina nadaje nowe ulice i porządkuje numery jest nie do uniknięcia.

P. Krystyna Kajdas: nie wiedzieliśmy, że będzie to głosowane na sesji, o tym fakcie nie zostaliśmy poinformowani.

Radny Sławomir Momot: 100% mieszkańców ulicy Kolejowej wyraziło zgodę na nadanie ulicy podając propozycję trzech nazw. Jednak żadna z tych nazw nie została wybrana przez urząd.

P. Barbara Kędzierska: radni czytali opracowanie przez urząd o przeprowadzonych konsultacjach, lecz nie zapoznawali się z tymi konsultacjami.

P. Jadwiga Załusińska: zależało nam na tym, aby ta decyzja była również nasza decyzją. W dalszym ciągu wnioskujemy o zmianę tej uchwały.

Pan Henryk Fierdonek : zadaje pytanie o ulicę Świerczewskiego. 98% mieszkańców tej ulicy nie wyraziło zgodę na nazwę ulicy.

Przewodniczący Stanisław Orlicki : nikt nie mówi, że radni o tym nie wiedzieli, rada może uwzględnić propozycje mieszkańców, ale nie musi, ankiety nie są wiążące. W podjęciu tej uchwały nie było żadnych uchybień. Zdawaliśmy sobie sprawę, że podjęte przez nas decyzje nie będą popularne. Zator się rozwija i już dzisiaj musimy podjąć temat związany z nazewnictwem ulic, a szczególnie zmiany kontrowersyjnych nazw ulic.

Burmistrz Zatora dołączając się do dyskusji powiedział, że na spotkaniu z mieszkańcami wielokrotnie mówił o tym, ile ulic na zatorszczyźnie należałoby zmienić. Generalnie tam, gdzie nie ma możliwości wybudowania nowych budynków nie robimy zmian. Materiały z konsultacji oraz opracowania z ich przebiegu były dla radnych dostępne do wglądu w urzędzie i rada jednogłośnie podjęła uchwałę o zmianie. Faktycznie jedyna zgoda na zmianę była dla bocznicy przy ulicy Kolejowej . W stosunku do pozostałych nie było zgody. Konsultacje są wymogiem i czy rada to uwzględni, czy nie, to jest kwestia drugorzędna. Początkowo zakładaliśmy zmiany ok. 50 ulic. Po analizie doszliśmy jednak do wniosku, że tak duże zmiany w tak małym mieście, mogłyby wywołać za duży chaos. Nigdy wcześniej nie było woli rady, aby do tego tematu przystąpić i tylko rada poprzedniej kadencji podjęła ten trudny temat, radni byli również świadomi tego, że strony mieszkańców będą sprzeciwy. W całej Polsce 99% mieszkańców jest przeciwko jakimkolwiek zmianom i to czy panuje chaos nikogo nie obchodzi, a o taki stan rzeczy obwinia się wtedy radę i gminę. Jeżeli rada zdecyduje o podjęciu takiej uchwały, to uszanuje tę decyzję , ale to do niczego dobrego nie doprowadzi, wprowadzi to tylko chaos i zamieszanie, ponieważ procedura związana ze zmianą tych ulic już nastąpiła. Odpowiadając na zapytanie p. Fierdonka co do ulicy Świerczewskiego Burmistrz opowiedział, że gmina ma zapewnienie Starosty, że w marcu ma zostać podjęta uchwała o zwolnieniu mieszkańców tej ulicy z opłat.

Radny Bogdan Bieniek nawiązując do wcześniejszych wypowiedzi powiedział, że jako przewodniczący zarządu osiedla uczestniczył w takich konsultacjach i mieszkańcy mieli przekazane informacje w tej kwestii.

Radny powiatowy Sławomir Momot : zwrócił się do radnych o wniesienie wniosku 5 radnych i przygotowanie zmiany uchwał w części dotyczącej zmiany ulicy Kolejowej na Porozumień Sierpniowych.

Sekretarz Zatora Bogusława Smreczyńska : procedura zmian ulic już ruszyła. Proces odkręcenia tego jest w tej chwili bardzo trudny. Zgłoszenia zostały już przesłane do Urzędu Skarbowego, ZUS i innych instytucji.

Przewodniczący Rady Stanisław Orlicki podsumowując dyskusję powiedział, że jeżeli będzie wola rady o podjęciu takiej decyzji to uchwała taka zostanie podjęta.



Zakończenie obrad VII sesji Rady Miejskiej.

Wobec wyczerpania porządku obrad Przewodniczący Rady Miejskiej w Zatorze Stanisław Orlicki godz. 17.10 zamknął obrady VII sesji Rady Miejskiej w Zatorze.





Załączniki do protokołu znajdują się do wglądu w pok. 201, I piętro budynku Urzędu Miejskiego w Zatorze.




Przewodniczący Rady Miejskiej w Zatorze

Stanisław Orlicki



Wprowadzenie: Jarosław Momot

----------------------

całość skopiowana ze strony:

[link widoczny dla zalogowanych]


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Maximus
Administrator



Dołączył: 03 Lis 2006
Posty: 99
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 14 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Zator

PostWysłany: Czw 23:04, 19 Maj 2011    Temat postu: Ciekawostka

Z sesji a raczej z jej protokołu zainteresowało mnie takie zdanie:

"Komendant Grzegorz Środa : radiowóz wysyłamy tam gdzie w danym okresie jest największa potrzeba kontroli. I tak np. w okresie rozpoczęcia i zakończenia roku szkolnego patrole wzmożone są w okolicy szkół, natomiast w okresach ferii i wakacji patrolujemy miasto i gminę w miejscach, w którym skupia się duża ilość młodzieży."

Dlaczego Policja w okresach ferii i wakacji skupia się na młodzieży a nie na mieszkańcach i turystach? Czy Policja w Zatorze uważa młodzież za potencjalnych przestępców, których należy inwigilować? Niech Policja zajmie się bezpieczeństwem a nie młodzieżą.


Post został pochwalony 0 razy

Ostatnio zmieniony przez Maximus dnia Sob 0:10, 21 Maj 2011, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum : "Forum Miłośników i Sympatyków Ziemi Zatorskiej" Strona Główna -> SESJE RADY MIASTA Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1

Skocz do:  

Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001 phpBB Group

Chronicles phpBB2 theme by Jakob Persson (http://www.eddingschronicles.com). Stone textures by Patty Herford.
Regulamin